Çoğul Gebelikte Oluşan Komplikasyonlar ve Problemler

Çoğul Gebelikte Oluşan Komplikasyonlar ve Problemler
Kısırlık tedavisi gören kadınlar, gebelik açısından daha fazla risk altındadır. Çoğul gebelik, hem anne hem de bebekler için gebelik risklerini artırmaktadır.

 • Bana ve bebeklere ne olabilir?
 • Çoğul gebelik bebekler için risklidir. Çünkü rahimde çok bebek varsa düşük yapabilirsiniz (20 haftadan önce gebelik sonlandığında düşük olur) veya bebekleri çok erken doğurabilirsiniz (bu durumda bebeklerin akciğer, mide veya bağırsaklarıyla ilgili problemler olur). Bebeğin beyin ve sinir sisteminde problemler ve gelişimine engel olabilen beyin kanamaları olabilir. Bebekler çok erken doğarlarsa, çok küçük olacaklardır ve yaşamaya devam edemeyeceklerdir.

  İkiz, üçüz veya diğer çoğul gebeliklerde erken doğum neticesinde beyin gelişimiyle ve sinirlerle ilgili problemler daha fazla olmaktadır. Bu problemlerden en yaygın olanı hareketi engelleyen bir durum olan serebralpalsi’dir. Annenin de sağlık problemleri olabilmektedir. Kan basıncınız çok yükselebilir (pre-eklampsi, gebeliğe bağlı hipertansiyon veya toksemi) ve diyabet (yüksek kan şekeri) gelişebilir. İlk 12 hafta boyunca mide bulantısı ve kusma tekil gebeliğe göre daha fazla olabilir. Gastrointestinal problemler ve kabızlık da olabilir. Doğumdan önce veya sonra kanama ile ilgili problemleriniz olabilir.

 • Çoğul gebeliğim olursa ne yapabilirim?
 • Doktorunuzla konuşabileceğiniz seçenekler mevcuttur. Gebeliğe devam etmeye, sonlandırmaya veya fetus sayısını azaltmaya (multifetal gebelik redüksiyonu) karar verebilirsiniz. Multifetal gebelik redüksiyonu sağlıklı bir gebelik şansını arttırmak için yapılmaktadır. Bazen bu doğal olarak oluşur (3 çoğul gebelikten 1’ inde vücut doğal olarak fetus sayısını düşürür).

  Aynı zamanda gebeliğinizi riske sokacak bir sağlık durumunuz varsa, multifetal gebelik redüksiyonunu göz önünde tutabilirsiniz.

 • Multifetal gebelik redüksiyonu nasıl yapılır?
 • Genellikle erken dönemde (ilk 12 hafta içinde) yapılır. İşlemi bir uzman yapar ve aynı gün eve dönebilirsiniz. Gebeliğin 12. haftasında fetus sıvı ile dolu gestasyonel sak olarak adlandırılan bir keseyle çevrilidir. Uzman fetusun içinde bulunduğu bu keseye içinde genellikle potasyum klorit olan bir sıvıyı enjekte eder. Bu sıvı fetal kalp hareketini durdurur. Bu işlem sonrası kadınların % 4 – % 5’i tüm fetusları düşürebilir. Enfeksiyon oluşması çok nadir bir ihtimaldir. Multifetal redüksiyon yapılmış olsa da, hala erken doğum riski mevcuttur.

 • Bu zor kararı vermek
 • Çoğu çift için bu kararı vermek zordur (özellikle de gebe kalmak için çok çabalanmışsa). Doktorunuzla konuşmalısınız ve işlem öncesi profesyonel bir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Her iki eş de bu karar konusunda rahat olmalıdır ve bu işlem için ve hemen sonrasında da desteğe ihtiyaçları olmaktadır.

  Prof. Dr. Ali Rüştü Ergür
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Copyright © 2020 Park 15 Muayenehaneleri.Her hakkı saklıdır. İletişim İnsan Kaynakları Basında Biz Makaleler